Depresja to zaburzenie nastroju, które negatywnie wpływa na zdolność osoby do jasnego myślenia, osłabia motywację do działania, zmienia najbardziej podstawowe funkcje organizmu – takie jak sen i odżywianie – oraz wystawia osobę na palący ból i cierpienie psychiczne, wobec których czuje się bezradna.

Depresja wg. danych WHO – Światowej Organizacji Zdrowia – do 2020 roku będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku – na pierwszym. Na depresję choruje na świcie około 350 mln ludzi. W Polsce cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób.Dziś już wiemy, że depresja jest przewlekłym i nawracającym zaburzeniem dlatego tak bardzo istotne jest wprowadzenie działań zapobiegającym jej nawrotom.
8-tygodniowy kurs MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) jest treningiem uwagi powstałym na fali zainteresowania psychologii zachodniej uważnością oraz wiedzy na temat mechanizmów powstawania i przebiegu depresji i stanów depresyjnych.
Wyniki badań naukowych z ostatnich 10 lat potwierdzają, że metoda ta jest bardzo skuteczna w redukowaniu ryzyka nawrotu u osób, które mają w wywiadzie depresję lub nawracające stany obniżonego nastroju.
Terapia w oparciu o uważność gwarantuje pacjentom, że przyniesie im ona głęboką i trwałą wolność od cierpienia.
Zapraszamy osoby, które doświadczyły tego typu problemów, niezależnie od stopnia nasilenia, na kurs MBCT zapobiegający nawrotom depresji i stanów obniżonego nastroju. Jeśli znasz kogoś komu taki trening jest potrzebny puść dobrą nowinę w świat. Udostępnij, być może trafi do kogoś, komu przyniesie ulgę w cierpieniu.
Kurs składa się z 8 spotkań, każde z nich trwa od 2 do 2,5h. Uczestnicy dostają podręcznik, nagrania praktyk do medytacji w domu oraz materiały wspomagające trening.
Spotkania są teoretyczno-praktyczne. W czasie kolejnych spotkań kursu uczymy się rozpoznawać wzorce negatywnego myślenia, rozmawiamy o teoriach powstawania depresji i mechanizmach jej nawrotu. W częściach praktycznych spotkań praktykujemy uważność, medytacje i robimy ćwiczenia, które pomagają nam poznać wzorzec naszej własnej depresji czy obniżonego nastroju. A przede wszystkim zyskujemy narzędzia pozwalające nam zachować spokój umysłu, równowagę i harmonię w życiu oraz szybkie wychwycenie subtelnych jeszcze oznak zbliżającego się nawrotu i niedopuszczenie do niego.
Kurs jest częścią III Fali Terapii Poznawczej i należy do nurtu medycyny zachodniej.
Trening prowadzą dwie nauczycielki MBCT w czasie certyfikacji pod superwizją.